آبکاری اسپیس فریم

  • 06 مرداد 1393
  • نوشته شده توسط 

آبکاری اسپیس فریم

گالوانیزه کردن یا آبکاری اسپیس فریم فرآیندی است که طی آن اسپیس فریم ها را با فلز روی پوشش داده تا مقاومت آن‌ها را در مقابل فرسایش و زنگ‌زدگی افزایش یافته و جلا و زیبایی منحصر بفردی در نمایش داشته باشند . لوله ی اصلی اسپیس ها با هر قطر لوله که می‌خواهیم آبکاری شود باید کاملاً تمیز باشد و زنگ‌زدگی نداشته باشد تا پوشش به خوبی روی آن بچسبد و بنابراین تمامی اسپیس ها قبل از آبکاری باید چندین بار مراحلی عموماً شبیه به هم مثل تمیز کردن-آب‌کشی- خشک کردن و یا عملیات سرد و گرم‌کردن را قبل از ورود به خزینه آبکاری «گالوانیزه کردن» بگذرانند.
در اسپاد سازه سازه گالوانیزه کردن به روش حرارتی و غوطه‌ورسازی یعنی غوطه ور ساختن اسپیس در محلول خزینه انجام میشود.

از اعمال اصلی آبکاری انواع اسپیس در اسپاد سازه  حفظ پاکیزگی همه فراورده‌هایی است که باید آبکاری شوند  و همچنین خشک کردن محصول می‌باشد. این عمل ممکن است با یک مرحله گدازه قبلی و متعاقب آن با یک پوشش روان‌ساز در روی سطح خزینه روی انجام گیرد و یا فقط با یک پوشش روان‌ساز به تنهایی انجام پذیرد.

مخاطرات آبکاری و راه های مورد استفاده برای سلامت پرسنل در اسپاد سازه

1- استفاده از لباس مخصوص در اتاق آبکاری

2- جداسازی اتاق آبکاری از سایر قسمت های سالن

3- کنترل ورود و خروج افراد به اتاق آبکاری با بهره مندی از خطوط تولید موازی

4- دقت در ادغام مواد اولیه در خزینه

5- تهیه و تعویض زود به زود محتویات خزینه

منبع عمده آلودگی هوا در عمل گالوانیزه کردن استفاده از روان‌سازها می‌باشد. در آبکاری ناپیوسته منقطع و عملیات پاک‌کنندگی و استفاده از اسیدهای محلول داغ نیز این چنین است.

با توجه به روان‌سازهای کلرید آمونیوم روی و کلرید آمونیوم ( نشادر ) که در حرارت تجزیه شده و تشکیل کلرید هیدروژن و گاز آمونیاک می‌دهندکه هر دو آن‌ها به سهولت به وسیله دستگاه تنفسی فوقانی در درجه غلظت پایین‌تر از غلظتی که خطرآفرین تلقی می‌شوند قابل تشخیص هستند لذا به دوستان همکار رعایت لحاظ های پزشکی را به شدت پیشنهاد مینماییم.


این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)